Svaki čovjek doživljava strah. Kada on postaje prevelik moramo znati kako reagirati i kako se zbližiti sa strahom. Nije svaki strah koji doživljavamo isti. Postoji strah koji se pojavi kada nam je život u opasnosti, tjera nas u akciju da napravimo nešto odmah. Pokreće sve reakcije stresa radi zaštite kako bi spasili vlastiti život ili život voljene osobe.
Oslobodimo se straha
Osjećamo li strah bez razloga tada strah postoji u našoj mašti, u našim predviđanjima kako bi se nešto moglo dogoditi. Taj strah moramo prepoznati u protivnom on zavlada nama i upravlja našim odlukama. Oba straha nam mogu pomoći ali moramo prepoznati razlike.
Strah nas štiti kad smo u opasnosti, ali umišljeni strah može nam pomoći da postignemo ravnotežu tijela, uma i duha. Taj lažni strah je glas naše mašte koji nam govori stvari bez dokaza. Naša intuicija i unutarnje biće pomažu nam kada smo povezani sa sobom i u miru, čineći nas hrabrima unatoč svakom strahu. Ne trebamo biti religiozni ili duhovni, važna je svjesnost o vlastitoj istini.
Kada smo nepovezani, strah se uvuče u naše emocije i utječe na naš život, dolazi do stresnih situacija koje utječu na tijelo, um i duh. Najčešće imamo strahove koji se ne obistine, kao što stu strah od bolesti, raspada veze ili smrti voljene osobe, strah od financijske propasti i slično. Vrtimo se u začaranom krugu straha i bojimo se samog straha.
Najprirodniji način kako da se oslobodimo straha imamo u sebi, naše tijelo ima taj prirodan protuotrov, to je reakcija opuštanja. Opuštanje je protuteža stresnoj reakciji bijega ili borbe, isključuje se simpatički živčani sustav i prebacuje se u opušteno stanje živčanog sustava, parasimpatički živčani sustav.
Kada je naše tijelo opušteno ono popravlja i iscjeljuje samo sebe. Strah se tada povuče, pozitivne emocije zamijenimo sa onim negativnim. U tom opuštenom stanju naše srce je pod manjim stresom, puls i krvni pritisak opada, želudac proizvodi manje kiseline i tijelo se može posvetiti samo izlječenju i ravnoteži.
Metode opuštanja
Pozitivna vjerovanja, ljubav, kreativno izražavanje i meditacija mogu pokrenuti reakcije opuštanja, dok osjećaji poput usamljenosti, pesimizma, depresije, straha i anksioznosti mogu pokrenuti stresne reakcije.
Strah, anksioznost, briga i stres vladaju i nitko nije imun na njih. Uvijek strahujemo od nečega, neuspjeha, uspjeha, katastrofe, neželjene trudnoće. Od samog straha da nas od može ubiti, bojimo se javnih nastupa, izlazaka u javnost, visina, zmija i paukova. Strahujemo i od naše kreativnosti jer se bojimo pogrešaka, bojimo se smrti, bojimo se i života.
Svako ljudsko biće doživljava strah i boji se za opstanak, ali kod nekih strah doseže razmjere psihološkog poremećaja. Ako stalno u svojem umu vrtimo brige i probleme u nedogled, a nismo usredotočeni na rješavanje tih problema, oblikujemo izmišljene negativne ishode, stvaramo u sebi anksioznost tj. osjećaj nemira, strave ili zebnje.
Vrijeme za buđenje
Strah izaziva mnoge bolesti. Tijelo, um i duh povezani su, sama misao koja se rađa u umu utječe na živčani sustav i oštećuje srce. Učestale stresne situacije dovode do napetosti mišića, bolovima u leđima, glavobolje, povećavaju rizik od bolesti štitnjače, čira na želucu.
To su sve početni znakovi koji govore da je vrijeme za promjene, vrijeme za buđenje. Strah predstavlja zdravstveni rizik isto kao i pušenje, jedenje slatkiša, ne kretanje. Kada odlučimo živjeti u opuštenom stanju tijela, uma i duha tada možemo procijeniti svaku situaciju. Unutarnji mir daje nam hrabrost i ne navodi nas na pogrešne poteze kako bi se prepustili strahu. Cijeli život nam se promijeni kada strah ne vlada našim odlukama.
Opuštanje je suprotnost borbi, to ne znači da smo odustali od nečega, već da smo prihvatili ono što je najbolje za nas u tom trenutku i priklonili se miru. Odustali smo samo od straha i od hvatanja za njega. U opuštenom stanju povezani smo sa svojim unutarnjim bićem, intuicijom i vladamo svojim životom. Ne dopuštamo da nas strah ograničava i koči, u sebi nosimo moć da mijenjamo sve.
Izvor:
Lijek za strah – Dr.Lissa Rankin