- put do ravnoteže tijela, uma i duha
Emocionalna ravnoteža

Emocionalna ravnoteža

Naš život sastoji se od različitih stanja – tuge, razočaranja, anksioznosti, uzrujanosti, entuzijazma i smirenosti. Osjećaji ponekad utječu na naš svakodnevni život i često ih pokušavamo ignorirati. Vjerujemo da su naši osjećaji važni i da trebaju biti tretirani s poštovanjem, ali često ih doživljavamo kao smetnju u različitim aspektima života.

Što su emocije?

Emocije su informacije koje reflektiraju naše unutarnje stanje. One teku kontinuirano, slično rijeci koja je ponekad mirna, a ponekad brza i jaka. Emocije značajno utječu na naše odluke. Pozitivne emocije poput samopouzdanja i optimizma dovode do određenih zaključaka o postupcima koje trebamo poduzeti. Negativne emocije poput anksioznosti, bijesa i tuge mogu rezultirati potpuno drugačijim odlukama, čak i kada se temelje na istim činjenicama.

 

 

Emocije također igraju ključnu ulogu u odnosima s drugim ljudima, uključujući partnere, obitelj, kolege, prijatelje i poznanike. Odnosi imaju značajan utjecaj na naše fizičko i mentalno zdravlje. Kada se osjećamo pozitivno, privlačimo druge ljude i svojim porukama komuniciramo ono što želimo od njih. Izražavanje bijesa može izazvati strah kod drugih, dok izražavanje želje za razumijevanjem može potaknuti odgovarajući odgovor. Ponekad emocije izazivaju reakcije koje nisu u skladu s našim očekivanjima.

Za emocionalnu ravnotežu važno je prepoznati vlastite osjećaje i njihove uzroke, kao i osjećaje drugih koristeći intuiciju i neverbalnu komunikaciju, poput izraza lica, govora tijela i tona glasa. Emocije utječu na naše tjelesno zdravlje oslobađanjem hormona i kemijskih tvari u mozgu.

 

Stres dolazi iz naših misli i načina na koji pristupamo životu. Kada se osjećamo dekoncentrirano, trebamo prepoznati emocije ispod tih misli. Promjena perspektive može poboljšati naš odnos prema mislima i osjećajima, kao i prema drugim ljudima.

Česti stres negativno utječe na naše živote, pa bježimo od njega misleći da će nam nauditi. Meditacija i svjesno disanje mogu pomoći u upravljanju stresom; istraživanja pokazuju da 15 minuta dnevno pozitivno utječe na emocionalno funkcioniranje, odnose i opće zdravlje.

Svjesno disanje ne zahtijeva posebne položaje ili tehnike, samo uspravno držanje. Može se prakticirati bilo gdje. Prihvaćanje neugodnih osjećaja umjesto borbe protiv njih smanjuje stres.

 

Meditacija i svjesno disanje oslobađaju emocije i uvode novi način suočavanja sa stresom i tjeskobom.


2 Comments

  1. Pingback: Samospoznaja - kakav život želimo | Opuštanje i duboki mir

  2. Pingback: Oprostite i krenite dalje | Opuštanje i duboki mir

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)