- put do ravnoteže tijela, uma i duha
Šumska terapija – poboljšava svjesnost

Šumska terapija – poboljšava svjesnost

Pozvani ste da osjetite šumu i njezinu energiju

Šumska terapija je iscjeljujuća terapija koja nam je dostupna u prirodi. Postala je popularna širom svijeta, započela je u Japanu 1980-tih godina pod nazivom Shinrin-yoku ili „šumsko kupanje“.

Istraživanja pokazuju da šumska terapija donosi bezbroj zdravstvenih prednosti. Drveće ima u sebi eterična ulja zvana fitoncidi koja imaju antibakterijska svojstva i mogu utjecati na imunitet. Prirodna ulja drveća pomažu i kod snižavanja krvnog tlaka, smanjenju raznih upala, zaštiti od infekcije, smanjenju anksioznosti, poboljšanju kvalitete sna. Osim toga, boravak među drvećem normalizira tlak i ublažava stres.

 

Pokazalo se da šumska terapija poboljšava našu svjesnost

Ne možemo je uspoređivati sa planinarenjem jer smo tada usredotočeni na određeno odredište, primjerice vrh planine. Šumska terapija koristi prirodu na način da pojačamo naša osjetila kako bi potaknuli svjesnost i osjećaj tijela u prirodnom okruženju. Da osjetimo sadašnji trenutak kroz osjetila i iskustva unutar tijela.

Svjesnost je praksa biti u sadašnjem trenutku s namjerom, bez osuđivanja, a šumskom terapijom primjećujemo i otkrivamo stvari, ne procjenjujemo i ne osuđujemo. Prizori, zvukovi i mirisi šume vode nas u taj trenutak tako da naš um prestaje iščekivati, prisjećati se i brinuti.

 

Šetnje šumom usmjerene su na srce, a ne na mozak. Podsjećaju nas na povezanost između ljudi i prirode, daju nam priliku da doživimo svoje iskustvo. Kada se povežemo s prirodom, povezujemo se sa samim sobom.

Kada se divimo drveću, slušamo vjetar, slušamo ptice, gledamo oblake, promatramo mjesec, planine, znamo da smo dio prirode, da smo povezani s nečim većim od nas samih. Naša osjetila su veza između vanjskog svijeta i našeg unutarnjeg svijeta. Omogućuju nam da doživimo okolinu i povežemo se s onim što je oko nas.

 

Šuma je pogodna i za razgovor sa samim sobom

U njoj možete pričati naglas ne budeći ničiju sumnjičavost. Razgovor sa samim sobom rasterećuje misli i omogućuje jasniji pogled na svijet. Odaberite  svoje stablo u šumi, ono je najbolje rame za plakanje koje nas pozorno i strpljivo sluša, ne osuđuje nas.

Osnovni način je pustiti prirodu da uđe u vaše tijelo kroz svih pet osjetila. Kroz uši, oči, nos, ruke, stopala, okus, možemo osjetiti drveće i vjetar u šumi. Pronađite najopušteniju metodu koja je najbolja za vas. Provesti svjesno u prirodi samo dva sata bez ometanja dovoljno je za smanjenje stresa i povećanje raspoloženja. Osjetite blagodati prirode, ubrzajte oporavak i poboljšajte tjelesno, mentalno i duhovno zdravlje.

„Zagledaj se duboko, duboko u prirodu, i tada ćeš sve bolje razumjeti.“

– Albert Einstein

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)