- put do ravnoteže tijela, uma i duha
UNUTARNJE DIJETE – život u nama

UNUTARNJE DIJETE – život u nama

Odlučimo li da se promijenimo najvažnije je da budemo ono što jesmo i ono što mi želimo. Mijenjajući svoj život, mijenjamo i svoje navike.

Osvijestimo one koje imaju u sebi negativna uvjerenja i prihvatimo ono što je najbolje za nas. Kada dozvolimo sebi unutarnju promjenu naših misli i emocija, primijetiti ćemo da mijenjamo i naše okruženje. Otvaramo um, otpuštamo svoja stara uvjerenja i prihvaćamo stvari kakve jesu. Svaka promjena je teška i zahtjevna, ali kada osjetimo da je bolje za naše zdravlje, odnose u obitelji, naše poslovne uspjehe, stvaramo novi živ

Povezivanje sa sobom donosi novi život. Kad nismo povezani, osjećamo se usamljeno i tražimo vanjske načine da popunimo prazninu, poput hrane, novca, odnosa i drugih ovisnosti. To činimo kako bismo udovoljili drugima. Kada osjetimo ljubav prema sebi, možemo voljeti i druge. Da bismo pronašli unutarnji mir i radost, moramo se povezati s našim unutarnjim djetetom koje nosi sreću, tugu, radost i bol.

 

Jedno je dijete u nama i unutarnja odrasla osoba pruža ili ne pruža ljubav unutarnjem djetetu.

Osjećaji i ponašanje odrasle osobe izravna su posljedica želje odrasle osobe da otkrije želje, potrebe i osjećaje djeteta i da preuzme odgovornost za njih ili da se zaštiti od tog znanja i odgovornosti. Kada odrasla osoba prekida sponu sa unutarnjim djetetom i ne želi preuzeti odgovornost za osjećaje i potrebe djeteta, ono se osjeća nevoljeno, napušteno i usamljeno. Zaključuje da nije dovoljno dobro, da ne zaslužuje ljubav. To mu stvara jaki osjećaj straha i srama, kao i osjećaj napuštenosti od drugih odraslih osoba.

Unutarnje dijete napušteno od strane unutarnje odrasle osobe sve strahove i bijes projicira prema van i u strahu od odbačenosti nastoji naći ispravan način življenja i u svojoj usamljenosti okreće se raznim ovisnostima da se ispuni. To mogu biti ovisnosti o ljudima, stvarima ili aktivnostima kojima se ispunjava praznina i otupljuje bol i strah.

Žive u uvjerenju da mogu prisiliti druge da ih vole, da im sve odobravaju,  da su drugi odgovorni za njihove osjećaje i da ih samo oni mogu usrećiti ili da mogu zaslužiti ljubav tako što će biti dobri prema drugima i da su samo oni odgovorni za tuđu sreću. Posljedice takovog života osobe koje nije povezano sa unutarnjim djetetom, života iz ega su unutarnja i vanjska samoća, strahovi, depresija, bol, praznina, anksioznost, pomanjkanje samopoštovanja, ovisnički odnosi. Pojačavanje i potvrđivanje ovih uvjerenja.

Kada odrasla osoba voli unutarnje dijete u sebi, to dijete je puno radosti, energije, strasti za novim zamislima i iskustvima. To prirodno dijete u nama je naša kreativnost, intuicija i sposobnost da vjerujemo drugima.

Postoji li to dijete u nama tada postoji  ljubav i razumijevanje za druge ljude. To dijete zna naše želje i potrebe, zna što je najbolje za nas, što nas usrećuje. Ono je suosjećajno, osjeća bol drugih ljudi.

Povezani sa unutarnjim djetetom živahni smo i spontani. Ta spontanost je primjerena, nije impulzivna ni nekontrolirana, djetinja.  Neki živahno i spontano smatraju da je osoba koja je maštovita, nezrela i da „mora odrasti“. Osobe koje nisu povezane sa unutarnjim djetetom, teško se zabavljaju. Za njih je zabava znači nešto odraslo, primjerice odlazak u kino, gledanje utakmice, odlazak na koktel, opijanje i dr.

Pravo igranje razlikuje se od sudjelovanja u aktivnostima, ono je spontano i neplanirano i može se doživjeti bilo gdje i bilo kada. Otvaramo se radosti malog djeteta bilo gdje osjetimo tu radost, da li je to kuhanje večere ili neki izlet u zoološki vrt.  Djeca doživljavaju život preko osjetila, cijelim tijelom. Prepuste se svakom iskustvu bez prosuđivanja jer su spontana i žive u sadašnjem trenutku.

Povezani s unutarnjim djetetom, imamo kontrolu nad svojim životom. Kao odrasli donosimo odluke i preuzimamo odgovornost, bez straha od kritike zbog naše spontanosti. Kada odrasli ne vole svoje unutarnje dijete, nameću pravila i obaveze, kopirajući autoritarne figure iz djetinjstva. Unutarnje dijete tada ostaje zanemareno.

Odrasla osoba koja je povezna  s unutarnjim djetetom istražuje djetetova uvjerenja koja izazivaju strah i bol. Uči od djetetovih osjećaja i pazi da to dijete tuđe ponašanje ne shvaća osobno. Ljubav i ta unutarnja povezanost ispunjava prazninu iznutra. Odrasla osoba postaje čvrsta i puna je radosti, moći i cjelovitosti. Ne moramo izdati sebe kako bi nas drugi voljeli.

Izvor:

Izliječite svoju samoću – Dr. Erika J.Dhopisc i Dr.Margaret Paul

 

„Onaj koji je spoznao Istinu o tome što on zaista jest, radije nego da je vjerovao onome po čemu je uvjetovan da jest, taj će se smijati svakom stanicom svoga bića.
To je zarazno.“
Mooji

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)